Who's Online
Online 18 guests 

IFBB - NABBA - INBA - WFF: Contest DVDs - Men

2008 NABBA Mr Britain: Menís Prejudging
2008 NABBA Mr Britain: Menís Prejudging
  • Model: GAMM-703DVD
  • Shipping Weight: 100grams
  • 5 Units in Stock

Price:   $39.95
Sale: $29.96

Add to Cart:         
Details:



2007 NABBA MR BRITAIN - MEN'S PREJUDGING                                      

The 2008 NABBA Mr Britain was held in Southport, England on 31st May.  This DVD provides an in-depth look at the best British physiques from all areas of the UK.

See the complete prejudging, the posing routine of every single competitor, line-ups of Round 1 and at least 3 sets of  hard fought comparisons from all Round 3s.

This famous event has a history stretching back to 1930 and this was the first time that GMV has actually shot and produced the DVDs from the NABBA BRITAIN.

There were 8 classes for the Men with Class Winners as follows:

MASTERS OVER 40 Oscar Roberts - NW
MASTERS OVER 50 David Steele - NW
JUNIORS Steven Coates - NW
NOVICE CLASS  Tom Young - NW
MEN’S CLASS 4 Ian Sturrock - Scotland
MEN’S CLASS 3 Justin Trollope – Wales
MEN’S CLASS 2 Andrew James - Midlands
MEN’S CLASS 1 Russell Freakley – Midlands

Overall Mr Britain Winner: JUSTIN TROLLOPE

INCLUDES A PHOTO GALLERY FROM THE PREJUDGING.

ALL PHOTOS BY ALEX MCKENNA

2008 NABBA BRITAIN RESULTS:

MASTERS OVER 40
1. Oscar Roberts - North West
2. Ian Buckley - South East
3. Alan Sheldon - North West
4. Andrew Binch - Midlands
5. Kevin Welch - North
6. Carl Stevens - North West
7. Sean Monaghan - Scotland
8. Mark Blundell - Midlands
9. Gary Collings - West
NP
Dave Wing - Wales
David Ray - North
John Wales - Midlands
Peter Beddoe - Wales
Robert Turner - Scotland
MASTERS OVER 50
1. David Steele - North West
2. Gordon Pasquil - North West
3. Sam Metcalfe - Scotland
4. Alan Turner - North
5. Martyn Yates-Brown - North
6. Malcolm Sherratt - Midlands
7. John Fengaras - South East
8. Roy Caunce - North West
9. Shane Bagnall - Midlands
NP
Billy Summers - North East
Len Hyett - Wales
Shane Kelly - West
Steve Culshaw - North West
Steve Simpson - Wales
John Fontana - South East
JUNIORS
1. Steven Coates - North West
2. James Day - Midlands
3. Liam Barrowclough - North West
4. Adam Baines - North West
5. David Senior - Scotland
6. Richard Price - Wales
7. Paul Gibson - Scotland
8. Tufan Cifci - South East
NOVICE MR BRITAIN
1. Tom Young - North West
2. Darren Crocker - South East
3. James Braddock - North East
4. Mick Reece - Midlands
5. Edwin Narnor - North West
6. Marius Alcide - Midlands
7. Lee Henderson - North
8. Colin Taylor - North
NP
Alastair Carse - Midlands
Ally Jackson - Scotland
Gareth Marles - Wales
Peter Storey - West
Julian Jordan - Midlands
Kelvin Hinde - North West
Reuben Warren - West
MR CLASS 4 (Up to and incl. 1.65m)
1. Ian Sturrock – Scotland
2. Wade Stafford - South East
3. Paul Scarborough – West
4. Wayne Robinson – North
5. Stevie Wright – North
6. Lee Callaghan – Wales
7. Darren Poole – Wales
8. Daniel Hann – West
NP
Chris Pike – Midlands
Lee Upton – North West
Ricky Moore – North East
Stephen Lloyd – Midlands
Simon Edwards – North West
Michael Prendergast – North West
MR CLASS 3 (Over 1.65m and up to and incl. 1.72m)
1. Justin Trollope – Wales
2. Joe Walker – North West
3. Rob Clapham – North East
4. Bruce McCall – North
5. Shaun Danby – North
6. William Thomson – Scotland
7. Shaun Watson – North West
8. Carl Robinson – Midlands
NP
Wayne Keene – Wales
Ross Summerside – North
Bradley Burrowes – West
Stephen Bogle – Scotland
Edward Selsby – Midlands
Steve Alder – North West
MR CLASS 2 (Over 1.72m and up to and incl. 1.79m)
1. Andrew James – Midlands
2. David Bell – North
3. Barrie Vormawah – North West
4. Andrew Pinnock – South East
5. Ian Wells – North West
6. Gary Wilson – Scotland
7. Paul Mason – North East
8. Peter Lawson – Midlands
9. Darren Smith – North West
NP
Colin Robertson – Wales
Neil Laverick – North
Seamus Warrington – N. Ireland
Julian Viner – Wales
Wayne Lockett – North West
MR CLASS 1 (Over 1.79m)
1. Russell Freakley – Midlands
2. Eddie Gray – South East
3. Stuart Garrington – North East
4. Laurie Carr – North East
5. Adrian Sutcliffe – West
6. Colin Beechey – North West
7. Shaun McDonald – West
8. Steve Fairchild – Wales
NP
David Gayle - Scotland
Laurie Geoghegan – West
Paul Morgan – North
Robert Jones – West
Scott Newton – North West

Running time: 160 mins

* Available in NTSC DVD Only (Region Free)
* THIS DVD WILL PLAY ON ANY DUAL SYSTEM NTSC / PAL DVD PLAYER AND TV.

Current Reviews: 0

Add to browser favorites
Add to Blogger
Add to Del.icio.us
Add to Digg
Add to Facebook
Add to Google Bookmarks
Add to MySpace
Add to Squidoo
Add to Twitter
Add to YahooMyWeb
Your cart is empty.
Sponsors